Bert Hadley 2016

Download the 2016 Bert Hadley Entry Form and Regs.

On this page you will find the following information about the 2016 Bert Hadley Championship:

schedule of events
opening and closing dates for entries
latest results

Schedule

1) Sunday April 10th, Harewood H/C, W Yorks - B.A.R.C. Yorkshire

2) Saturday April 16th, Gurston Down H/C, near Salisbury - B.A.R.C. South West

3) Saturday May 7th, Goodwood, S, West Sussex  - Brighton & Hove MC

4) Saturday May 28th, Prescott Hill, Glos - Bugatti Owners Club

5) Saturday June 11th, Barbon H/C, Cumbria - Westmorland M.C

6) Saturday June 25th, Aintree Circuit - Liverpool M.C.

7) Saturday July 16th, Shelsley Walsh H/C, near Worcester – M.A.C.

8) Sunday July 31st, Wiscombe Park H/C, Devon - Woolbridge M.C.

9) Sunday August 14th, Curborough Sprint, Staffs - Mid-Cheshire M.R.C.

10) Saturday August 27th, Loton Park H/C, Salop - Hagley & D.L.C.C.

11) Saturday October 1st, Curborough Sprint, Staffs - B.A.R.C. Midlands

Back to top

Opening & Closing Dates for Entries

Event Name Opening Date Closing Date

Back to top

Results
Last updated 20th February 2017

Road
or
Track
Name 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Best 5 H'cap
RoadDouglas Alderson6
59.84
8
160.31
4
73.47
5
58.72
5
65.63
28
Road Phillip Smith
Road Clare Mudie 4
59.67
Road Ian Bennett 10
82.80
+85.28+
10
132.97
+136.95+
8
70.95
+73.07+
10
47.01
+48.42+
8
81.03
+83.46+
8
38.76
+80.71+
5
96.29
+99.17
46 3.0%
Road Bernard Cowley 8
54.38
8
66.73
8
59.49
Road Clive Danks
Road Alistair Frayling-Cork 8
86.16
10
53.27
10
69.36
10
81.12
10
77.47
10
92.51
50
Road Peter Howat 1
93.56
3
89.34
8
95.48
Road David Tandy 5
61.91
5
46.61
3
60.11
2
93.14
1
94.53
16
Road Paul Smith
Road Graham Beckett 6
90.33
5
72.52
6
81.25
Road Jonathan Sadler 4
71.41
6
166.39
2
76.53
1
66.14
3
91.32
16
Road Greg Harrison 5
91.11
10
40.92
8
52.47
5
82.87
3
101.06
28
Road Geoff Harrison 8
41.14
6
74.34
6
52.77
6
85.87
4
84.23
4
100.41
30
Road Gerald Mullord 1
79.77
4
46.73
5
79.66
2
64.17
5
88.18
2
92.19
6
96.84
18
Road Dan Cowley 10
62.58
10
55.32
RoadGordon Tasker6
70.10
RoadClare Mudie3
75.90
2
108.08
RoadAlan Bee6
44.64
4
89.10
RoadPenny Jones6
63.74
GuestMatthew Craven43.72
GuestJonathan Wright52.11
Guest
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Best 5 H'cap
Track Peter Pearson 5
57.05
5
42.05
Track Paul  Geering 10
*78.62*
10
47.46
6
123.32
6
61.04
8
39.28
10
65.35
8
44.92
6
55.08
8
75.53
6
94.18
46
Track Terry Griffin 8
59.13
10
36.87
10
*42.86*
10
*52.39*
5
77.59
10
74.48
48
Track Clive Pearce 6
55.22
5
61.93
2
88.42
4
83.71
3
101.36
17
Track Richard Wyatt 4
89.86
3
69.71
1
104.83
2
112.94
Track Nick Allen
Track John Skevington 6
83.72
Track John Mansfield 6
40.22
8
69.24
4
54.50
5
80.09
23
Track Martin Whittaker 8
48.03
8
52.60
10
74.95
5
95.55
Track Mike Pickup 5
85.50
5
130.40
4
96.03
Track Hugo Pickup 8
81.16
10
*118.71*
8
92.69
Track Charlie Plain-Jones 5
63.30
5
48.35
3
81.56
6
78.96
10
89.95
19
Track Colin Danks 8
123.29
10
*58.17*
6
45.51
TrackStuart Roper- Marshall6
77.11
8
76.00
TrackAlan Fairless4
80.10
Guest Eddie Williams 60.91

*10* indicates new course record.
'i' indicates intending to enter.
+ + time including supercharger penalty

Back to top

Bert Hadley Cup (after round 11)

Rank Name Points
1Terry Griffin98
2 Paul Geering 96
3Al Frayling-Cork79
4Charlie Plain Jones76
5Ian Bennett71
6Martin Whittaker69
7John Mansfield61
8Geoffrey Harrison58
9Gregory Harrison57
10Douglas Alderson56
11Hugo Pickup54
11Colin Danks54
13Clive Pearce52
14Gerald Mullord50
15Bernard Cowley42
15Jonathan Sadler42
17David Tandy41
17Mike Pickup41
19Graham Beckett35
20Stuart Roper Marshall34
21Dan Cowley30
22 Peter Howat26
22Peter Pearson26
24Clare Mudie24
25Richard Wyatt19
25Alan Bee19
27 John Skeavington 16
28Alan fairless14
29 Gordon Tasker 12
29Penny Jones12

Back to top

'Tin Sump Challenge' (for road cars of moderate performance)
Non-eligible cars removed from results and points re-allocated.
Taken from best 5 results.

Name Points
 Douglas Alderson 50
Gerald Mullord42
 David Tandy33
 Jonathan Sadler30
Peter Howat24
Clare Mudie22
 Alan Bee18

Back to top

Class results

Road Class Track Class
1stAl Frayling-Cork50Terry Griffin48
2ndIan Bennett46 Paul Geering 46
3rdGregory Harrison31 Charlie Plain-Jones29
4thGeoffrey Harrison30 Clive Pearce20
5thDouglas Alderson28
6thGerald Mullord22
7thDavid Tandy (On Tie Break)16
8thJonathan Sadler16

Back to top

2016 Award Winners

Bert Hadley Trophy
Overall winner
Terry Griffin
Murray Jamieson Trophy
Best in Track class.
Paul Geering
The Shelsley Award
Best in Road class.
Al Frayling-Cork
'Brooklands' Handicap Trophy
Handicap based on improvement.
Gerald Mullord
Kay Petre Trophy
Highest scoring lady.
Not Awarded
Newcomers Trophy
First year of competition with us
Douglas Alderson
Tin Sump Challenge Cup
Highest scoring road car of moderate performance and specification.
Douglas Alderson
'Nil Desperandum' Award
In recognition of particular sporting bad luck.
TBA
Clive Hadley Award
For friendship and enthusiasm.
Paul Geering

Back to top